Bilmek için ne yapılmalı?

Dünyadaki bütün laboratuvarlarda deneyler 21. yüzyıl sorularını yanıtlamak için fizikçileri bir araya getiriyor.

Doğanın en küçük, en basit parçacıklarını incelemek için, fizikçiler dünyadaki en büyük, en karmaşık bilimsel gereçleri kullanırlar. Uzunlukları kilometrelerle ölçülen hızlandırıcılar, yoğun, yüksek enerjili parçacık demetleri oluşturur. Bina boyunda algıçlar milyarlarca hatta trilyonlarca parçacığın etkileşimini izler. Engin bilgisayar gücü, bu etkileşim verilerini kaydeder, saklar ve deneylerde hep birlikte çalışan, dünyaya yayılmış binlerce fizikçiye dağıtır.

Parçacık astrofiziği, hızlandırıcı tabanlı deneyleri tamamlayacak şekilde fiziğin temel yasalarını araştırmak için Evren'i bir laboratuvar olarak kullanır. İç uzay ve dış uzay arasındaki derin ve güzel bağlantı, astrofizik gözlemler yoluyla yeni parçacık fiziğini ortaya çıkarmak için bize olanak sağlar.

Ölçek ve karmaşıklıklarıyla nefes kesen, bu benzersiz teknolojiler, birbirini tamamlayan güçlerini ve yeteneklerini tek bir bilimsel girişimi oluşturmak için birleştirir. Parçacık fiziği gereçleri, 21. yüzyıl parçacık fiziğini belirleyecek sorulara hep birlikte cevaplar arayan, dünyaya yayılmış laboratuvarlardaki bilimadamlarını bir araya toplayan ışıldaklardır.